Enroll | Forms | Careers |

Administration

Executive Management Team


Richard J. Peterson

President

William Ware

Chief Development Officer

Charlene Robertson
Chief Financial Officer

Roald Helgesen
Chief Operating Officer

Madeline Soboleff Levy
General Counsel

 

Management Team

Dr. Tina Woods
Senior Director
Community & Behavioral Services

Amelia Smiley-Rivera

Senior Director
Cultural Heritage & Education

Patrick Higgins
Senior Director
Human Resources

Desiree Duncan
Senior Director
Native Lands & Resources

William Martin
Director

477 Division

Jessica Jones

Director

Behavioral Services

Janice Hotch

Director
Business & Economic Development

Nathan Soboleff
Director
Grants & Resource

Mary Johnson
Director
Family Services
Divison

Christa Green
Director
Head Start

Ralph Wolfe

Director

Native Lands & Resources

Sarah Dybdahl
Director
Office of the President

Jason Wilson
Director
Public Safety

Chris Cropley

Director

Tidal Network

Jeffery Furber

Cannery Manager

Alaska Seafood

Valerie Newnam

Office Manager

Alaska Seafood

Shaleena Delgado
ARPA Manager
Tribal Operations

 

Kendra Pountney
Administrator
Behavioral Services

Alice Bagoyo
Manager
Child Care Development

Raeanne Holmes
Manager
Communications


Vicki Soboleff
Manager
Cultural Heritage

Ben Young

Manager
Early Education Curriculum Development

Sabrina Boone
Administrator
Emergency Operations

Erinn Adkins-Franks

Manager
Employment & Traning

Ray Paddock
Manager
Environmental

 

Krista Staveland

Manager

Generations Southeast

Heather Gatti
Manager
Government Affairs

Galadriel Bullard

Manager
Grants

Ken Hoyt
Manager

Grants

Vincent Rinehart
Manager
Grants

Kathy Miller
Manager
HR Recruitment

 


Brian McHenry
Manager
Information Technology

Waughnita James-Elliot
Child Care Administrator
LEARN
Mariana Moreno-Goodwin
Manager
Occupational Health & Safety
Valerie Hillman
Manager
Program Compliance

VACANT
Procurement Officer
Procurement

Christina Lee
Manager

Reentry & Recovery

Tammy Jablonski
Manager

Reentry & Recovery

Participant Services

 

 

Jackqueline Leight
Manager
Sacred Grounds

Gail Dabaluz
Manager
Self Governance

Jamie Cowan

Manager
Small Business Resource Center

Walter Kookesh

Manager

Special Projects

Taija Revels

Manager

Special Projects

Dell Wilson
General Manager
Southeast General Contractors

Ken Hoganson

Construction
Project Manager

Southeast General Contractors

John Mason

Construction Project Manager

Southeast General Contractors

Joel Wolfe

Safety Manager

Southeast General

Contractors

Chaix Johnson
Manager

Temporary Assistance for Needy Families

Asiana Ware

Project Manager

Tidal Network


Amanda Blackgoat Acting Manager
Tribal Child Support Unit

Aaron Angerman
Manager

Traditional Food Security


Leah Pili
Office Manager
Tribal Operations

John Hawkins
Manager
Tribal Transportation

Teresa Sarabia
Manager
Tribal Vocational Rehabilitation

Dan Woods
Manager
Wildland Fire

Jasmine James

Manager

Youth Network